Když si myslím, že už jsem na samém dně, vždycky klesnu ještě níž.

Brokeback Mountain

12. června 2006 v 22:49 | Mirek |  Filmové recenze
Možná, že jste o tomto filmu už slyšeli. Nadělalo se kolem něj totiž Spousta rozruchu jen proto, že je tak trošičku neobyčejný. Páteř celého příběhu je přitom naprosto obyčejná, skoro by se dalo říci že až klišovitá. Dva lidi se potkají, zamilují se, ale pak si uvědomí, že jejich láska nemá budoucnost a jdou si každý svou cestou. Oba si najdou životního partnera a založí rodinu. Jenže pak uplyne pár let a jeden z nich se rozhodne vydat toho druhého. Plamen lásky se znovu rozhoří a potom už není cesty zpět. Noc v hotelu, spousta dopisů, pohlednice a jednou za pár let schůzka tam, kde se poprvé potkali. U hory Brokeback.
Teď mi asi dáváte zapravdu, že nastíněný příběh v sobě nemá ani špetku originality. Jenže ti dva lidé jsou muži. Jejich příběh se navíc odehrává v Americe někdy v polovině 60. let. Je tedy jasné, že nemají zrovna na růžích ustláno. Obzvláště ne potom, co se poměrně záhy o pravém důvodu jejich výletů "na ryby" dozví žena jednoho z nich. Ennis se totiž neovládne a políbí Jacka takřka mezi dveřmi svého domu. I přesto, že se oba milují, nedokáží být spolu. Nejen proto, že se bojí reakce okolí a obzvlášť Ennis nechce ztratit ženu a dcery, ale také proto, že oba dva tak nějak cítí, že na jejich vztahu není něco v pořádku. Všichni to ale znáe. Srdci člověk neporučí. A proto jejich setkání pokračují. Ti dva se vypořádají s Jackovými výlety za vilnými mexickými prodejnými chlapci a Ennisovými porozvodovými depresemi, ale nakonec se jim stane osudná lidská hloupost a netolerance. Jack totiž za velmi podivných okolností umírá a podle toho, co je ve filmu vidět, je jasné, že mu do rakve někdo moc ochotně pomohl. Jediné, co tak Ennisovi zbylo je rozvrácené manželství, starý přivěs a oblečení, které měl Jack na sobě, když se TO mezi nimi poprvé stalo.
Zkrocenou horu, jak se film jmenuje v české distribuci, člověk může chápat různě. Někdo si z něj vezme jen nechutnou historku o dvou "buznách", někdo krásný romantický příběh a někdo v něm uvidí tragédii ve stylu Shakespearova Romea a Julie. To všechno v něm je, ale mě přesto zaujal hlavně ten zajímavý český název. Proč někomu připadalo, že Brokeback je zkrocená hora? Nebylo to spíš naopak? Nezkrotila snad naopak hora Jacka a Ennise? Když ji viděli poprvé, byli šťastnými lidmi, ale pak už cítili jen smutek a touhu vrátit se tam, kde se poznali. A ty krátké okamžiky tam u vody v přírodě byly ty jediné, které měli sami pro sebe. Mohli si povídat, mohli se líbat. Mohli se i milovat. Nikdo a nic jim nemohlo zabránit. Nebyl nikdo, komu by tam vadili. Hora k nim byla milosrdnější než kterýkoliv člověk. Jedině ona si totiž uvědomovala, že vztahy mezi lidmi nejsou jen o sexu, ale zejména o lásce a že nezáleží na tom, koho milujeme, ale jak jej milujeme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tereza K. Tereza K. | E-mail | 18. července 2006 v 18:18 | Reagovat

Mas moc krasny popis Zkrocene hory. Myslim, ze si ten film vystihl, jak jen to slo.

2 Mirek Mirek | 10. srpna 2006 v 23:48 | Reagovat

Děkuju moc. Věř, že jsem se hodně snažil, ale že to někdo okomentuje až takhle to jsem opravdu nečekal.

3 Veber Veber | E-mail | 26. srpna 2006 v 17:30 | Reagovat

Ahoj, film se mi opravdu líbil. Možná nešlo ani tak o film, jako o atmosféru, kterou po svém skončení v kině vyvolal... Stálo to za to:-)

4 just me just me | 21. února 2007 v 20:48 | Reagovat

ten popis je mnohem lepší než jakákoli recenze...vystihuje totiž všecko...cong!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama