Když si myslím, že už jsem na samém dně, vždycky klesnu ještě níž.

Sokolovo

10. srpna 2006 v 17:37 | Mirek |  Filmové recenze
Televize Prima je známá svou ochotou uvádět pořady, které v dnešní době nejsou příliš moderní. Česká televize kdysi sice vysílala seriál 30 případů majora Zemana, ale po vlně bouřilvých reakcí se zdálo, že se s ním už znovu nesetkáme. Teprve Prima měla dost odvahy uvést jeho reprízu. Přitom jediný důvod pro takovou diskriminaci byl ten, že Zeman propaguje komunismus. Když se nad tím ale zamyslíme, musíme si uvědomit, že existuje spousta filmů, ve kterých můžeme vidět nacisty jak mluví rasisticky a v jednom kuse vychvalují "fírera". To ale nikomu nevadí! Přitom nacismus, narozdíl od komunismu, je zakázaná ideologie. Svastiky ve filmu nikomu (snad kromě samotných Němců) pobuřující nepřipadají, ale stačí, aby se na obrazovce jen mihla sovětská vlajka a je zle.
I Sokolovo je (obzvláště ve své první části) sovětskou agitkou doslova prosáklé. Scény z vyhlazení Lidic jsou zcela zmanipulované a neshodují se s žádným alespoň trochu objektivním pramenem. Lidičtí muži šli na popraviště tiše, se skloněnými hlavami a s pokou v srdci. Většina z nich nevěděla, čím si vysloužili svůj osud. Mohli sice tušit, že to má něco společného s tím, že jeden z lidických rodáků odešel k Československým jednotkám v Anglii, ale za to se přece nestřílely celé vesnice. Nikdo z nich ale rozhodně nevykřikoval vlastenecká hesla. Jeden z lidických mužů se dokonce schoval v sudu ve sklepení Horákova statku a jeho ohořelé tělo našli nacisté až později při likvidaci zbytku trosek.
Toto je jen jeden příklad z mnoha. Jak už jsem napsal, Sokolovo je ve své první části nestydatou agitkou, která skoro nestojí za podívání. Druhá část filmu je už ale o něčem jiném. Věnuje se totiž převážně průběhu bitvy o vesnici Sokolovo, která byla důležitým opěrným a strategickým bodem. Trikové sekvence, které byly v této části použity by se podle mého názoru mohly směle srovnávat se soudobou Hollywoodskou produkcí a pozadu nezůstává ani zvuková část filmu. Je sice pravda, že pozornější divák si všimne určité "smyčky" tónů bojové vřavy, ale i ty jsou zpracovány velmi kvalitně. Herecké výkony jsou sice (stejně jako celý film) tendenční, ale přesto kvalitní.
Tato recenze sice může vyznívat negativně, ale chtěl jsem v ní poukázat na to, že nemá smysl zatajovat historickou pravdu, nebo se pokoušet něco retušovat. To dělali nacisté i komunisté, ale my jako demokraticky smýšlející lidé (jakkoliv směšně to může znít) bychom se toho měli vyvarovat. Proč bych se neměl podívat na 30 let starý válečný film? Není dokonalý, ale to samé si o dnešních filmech za 30 let řeknou naše děti. Nebo ne?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Foxtrot Foxtrot | Web | 20. srpna 2006 v 18:56 | Reagovat

Když se nad tím ale zamyslíme, musíme si uvědomit, že existuje spousta filmů, ve kterých můžeme vidět nacisty jak mluví rasisticky a v jednom kuse vychvalují "fírera". To ale nikomu nevadí! - ale v těch filmech sou nazi ti zlí hoši, kdežto gottwaldi, stalinové a další jim podobná zvířata jsou prezentováni jako ti jediní správní..

2 Mirek Mirek | 21. srpna 2006 v 1:43 | Reagovat

To máš pravdu. Ale zase na druhou stranu byla spousta lidí, kteří se v nacistické uniformě ocitli ani nevěděli jak. Příkladem toho jsou například lidé z Těšínska, kteří byli přinuceni přijmout ještě jako nezletilí německé (říšské) občanství jen proto, aby k osmnáctým narozeninám dostali povolávák. Ale na ty už dávno každý zapomněl. :-(

3 Foxtrot Foxtrot | Web | 21. srpna 2006 v 11:06 | Reagovat

co to má společného s komunistickou propagandou pane Feřteku?

4 MBlata MBlata | 12. září 2006 v 12:17 | Reagovat

To, že ne každý, kdo byl v padesátých letech "ve straně" byl zvíře.

5 bohous bohous | E-mail | Web | 4. října 2006 v 15:56 | Reagovat

Nevíte, kde je co nejkompletnější herecká listina tohoto filmu??? Vávrova Sokolova.

6 Jirka Jirka | E-mail | 4. listopadu 2006 v 15:12 | Reagovat

Film Sokolovo jsem naposledy viděl ještě jako student střední školy. Domnívám se, že je velkou chybou současných sdělovacích prostředků jednostranné vyzdvihování zásluh několika pilotů RAF za osvobození od fašismu. Ono to vyvolává pocit, jako by snad náš stát osvobodila především americká armáda. Ono by to asi tak rádo bylo... - jenže historická fakta jsou jiná. Mám pocit, že v novodobém ideologickém zájmu je popřít jakoukoliv kladnou vlastnost komunistů a bezmezně vyzdvihovat třeba i jen nepatrný přínos západních zrádcovských "spojenců" (nezapomínejme prosím na Mnichovský diktát !!) k porážce fašismu. Dochází tak k záměrnému zkreslování skutečností. Naše děti jsou "krmeny" ve škole novodobě pojatým dějepisem... - trochu mi to připomíná novodobé pojetí kultury představením "Toman a lesní panna" výstižně ztvárněném v cyklu televizních filmů "Jak básníkům chutná život" apod. Zamysleme se prosím nad podstatou věci: Chceme překrucovat fakta ?? - komu tím pomůžeme ? Máme ještě alespoň elementární úctu k historii našeho národa ? - a tedy i sami k sobě ? V zájmu rovnováhy a spravedlnosti je třeba uvádět nejen díla americké provenience, ale rovněž ta, která jsou naším kulturním dědictvím. Sem určitě patří i filmy jako Sokolovo, Práče a další. A že je to někomu k smíchu ?? To je jen potvrzení pravdivosti mých slov, že lidem  - zejména mladé generaci, chybí nepřekroucené informace o tom, jak to vlastně v tom roce 1938 v Sudetech skutečně vypadalo. Hovořme s pamětníky těchto událostí, oni vám to poví, protože to na vlastní kůži prožili! Kdo vlastně způsobil obrovská utrpení milionů lidí, jejich vyhnání do vnitrozemí. K čemu sloužily plynové komory - jinými slovy PROČ VLASTNĚ DOŠLO K POVÁLEČNÉMU ODSUNU Němců z ČR ?? Dnes si mladí lidé neuvědomují, kdo byl tím agresorem, který způsobil obrovské škody ? Byla by tehdy možná existence těchto dvou válkou znepřátelených národností vedle sebe ?? Ve škole se o tom již nemluví.

Takže je třeba, aby se na televizní obrazovky vrátily filmy jako Sokolovo, Osvobození, Zbraně pro Prahu, filmy o Slovenském národním povstání. Aby i mladí měli vyvážený pohled na historii našeho národa a mohli si například uvědomit, jaký byl vlastně vztah komunismu a fašismu ?- to proto, že dnes jsou obě tyto ideologie postaveny našimi legislativními diletanty(!!) a samozvanými pseudohistoriky na jednu rovinu. Je třeba se vrátit k postavám Ludvíka Svobody, Jiřího Dimitrova, Julia Fučíka a dalších.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama