Když si myslím, že už jsem na samém dně, vždycky klesnu ještě níž.

Červenec 2007

Tatínek

30. července 2007 v 12:17 | Mirek |  Poezie
Dnes cítím se tak,
jak dlouho jsem se necítil.
Vzpomínám co bylo a jak,
když život se mi z osy vychýlil.
Dnes vzpomínám na den,
kdy ležel v bílé posteli.
Snil tehdy svůj sen,
a nám dával naději.
Ležel tam a o nás nevěděl,
ale my tam byli s ním.
Až později se vše dozvěděl,
I já dnes mnohé vím.

Simpsonovi ve filmu

25. července 2007 v 22:46 | Mirek |  Filmové recenze
Před hodinou a půl skončilo první promítání filmu Simpsonovi ve filmu v České republice. Díky kamarádovi, kterému se podařilo získat dva VIP lístky jsem měl to štěstí, že jsem se ho mohl také zúčastnit. Teď bych měl napsat recenzi tohoto filmu, ale dopředu upozorňuji, že z děje filmu neprozradím ani vteřinu. Možná jen něco málo naznačím. Nejdřív bych si však chtěl "přihřát polívčičku", jak se tady v Praze hezky říká, u pořadatelů promítání, konkrétně Village Cinemas na Andělu. Film uvedl Martin Dejdar a to nejdříve svým civilním hlasem a teprve nakonec jako Bárt a při vstupu každý dostal jednu "donutku" - přesně takovou, jaká je na plakátech. Jen mě zděsilo zjištění, že po kousku toho sladkého "zázraku" se mi cola zdála bez chuti. ;)
Jaký tedy film vlastně je? Musím se přiznat, že mě velmi mile překvapil. Čekal jsem, že děj bude jako u velké většiny epizod z poslední doby rozdělen na dva nesouvisející samostatné příběhy, ale tentokrát jsme se opravdu dočkali jen jednoho, souvislého. Přesto bych si dovolil pochybovat o tom, že si zítra budu schopný vzpomenout, co že to vlastně bylo jeho podstatou. Jako u mnoha jiných komedií, i zde je hlavní zápletka jen pozadím pro spousty vtípků a legrácek. Naštěstí jsem si ze sálu neodnesl dojem, že by děj byl jen vynucenou "omáčkou". Naopak! Byl smysluplný a měl hlavu a patu. Ujetost je pro tento seriál typická, takže nevadila ani tady. Co mi ale vadilo, byl "gaučový vtip". Proč? Protože se nekonal! Nic! Dokonce i úvodní znělka filmu je jiná. Možná bych si na ni po jedné, dvou sezónách zvykl, ale dnes mi vadila. Toto jsou jediné výtky, které k filmu mám. To není špatné, že? Obzvláště když jedna z nich je vysloveně subjektivní.
Co uvidíte ve filmu samotném? Samozřejmě spoustu celebrit, několik amerických států, Itchiho, Scratchyho, nového amerického prezidenta a většinu známých postav. Překvapivě chybí pouze Kang a Kodos, ale Ralf zažije svých pět vteřin slávy. Další věc, na kterou se připravte, je spousta narážek a referencí. Mně se podařilo najít narážky na Titanik, Ostrov (ten americký film, ne ta japonská zběsilost) a pár dalších, ale ve filmu jich bude určitě víc. Proto se vyplatí zajít si na něj nejméně dvakrát. Také doporučuju zůstat na promítání až do závěrečných titulků. Pokud umíte anglicky, je hymna města Springfield báječnou třešničkou na dortu.

Spolubydlící

2. července 2007 v 13:45 | Mirek |  Úvahy
Tak nám skončil další akademický rok a s ním i můj druhý rok na kolejích. Na spolubydlící jsem měl smůlu od začátku. Od toho prvního jsem se odstěhoval já, aby si kluk z vedlejší buňky mohl přivést kamaráda. Ten druhý (Braňo) byl stejný typ člověka, jako můj taťka - ze začátku s člověkem, kterého nezná, moc nekomunikuje, a teprve po delší době se s ním začne pořádně seznamovat. To nám dvěma trvalo skoro měsíc a půl a za další zhruba měsíc, když už jsme byli opravdu docela dobří kamarádi, jel Braňo studovat někam do Itálie. Potom jsem byl chvíli sám, načež se ke mě přistěhoval člověk, který si nechal říkat "Jenda". Studoval nějaký prapodivný obor, který měl hodně co do činění s filosofií, takže bysme si teoreticky měli rozumět. Ale jen teoreticky! Prakticky naše diskuse vypadaly tak, že on tvrdil věci jako: "Filosofie není jen tak! Tu nemůže dělat každý! Je to řehole! Filosof musí mít přehled o všech vědách a všech nových poznatcích. A nebo se musí aspoň snažit ho získat!" a nenechal si to vymluvit. Do školy nechodil, protože měl předtím nějaké problémy s "bakalářkou", takže měl půl roku času na to, aby ji dal do pořádku. Dělal to tím stylem, že si vždycky přečetl kus nějaké knihy, udělal si z toho výpisek a přešel k jiné knize. Zeptal jsem se ho, jestli v tom pak nebude mít zmanek, ale on tvrdil, že ne. Když však měl psát samotnou práci, nadával jak špaček, protože se mu nedařilo dohledat zdroj jednotlivých výpisků, takže nemohl zpracovat pořádný poznámkový a odkazový aparát pro svou práci. Jak to dopadlo nevím...
Letos to bylo více méně podobné. První spolubydlící se odstěhoval snad po měsíci do vlastního bytu, druhého jsem viděl jednou v životě, protože to byl Palestinec z Izraele, který kolej potřeboval jen "papírově" kvůli vízu, ale ve skutečnosti bydlel se svou přítelkyní (kterou, jak se mi přiznal, podváděl). Pak jsem byl zase sám, ale nakonec mi z ubytovací kanceláře poslali dalšího člověka - Pepína. Ten byl super. Asi nejlepší ze všech. Bavil se se mnou hned, byla s ním legrace a dalo se s ním bavit i o vážných věcech.