Když si myslím, že už jsem na samém dně, vždycky klesnu ještě níž.

Říjen 2007

Romové

16. října 2007 v 0:02 | Mirek |  Úvahy
Romové s námi žijí prakticky odjakživa a všichni víme, že jsme jeden pro druhého problémem. Nedělní dokument na ČT 2 výstižně shrnul všechny problémy, které většinová společnost s romy má a naopak. Všechno je prý způsobeno tím, že "bílí" jsou rasisté a nedávají romům dost příležitostí. Místo šance na integraci jim stavějí ghetta jako je to v Chánově. Ale zamysleli se autoři onoho dokumentu nad tím, proč se většinová společnost k romům takto chová? Proč po válce nebyl potrestán ani jeden dozorce z koncentračního tábora v Letech i když to byli všichni Češi? Proč z tábora po válce zůstal jen pomník který nikdo nenajde, protože cedule k němu vedoucí kdosi zničil? Proč Češi po válce odmítali Židům vracet majetek, kteří si tito u nich schovali?
To všechno se dá svést na českou malost xenofobii a rasismus. Nemůžeme se ale na problém podívat i z druhé strany? Neměli by se příslušníci menšin snažit více zapadnout do většinové společnosti? V červenci jsem do Lidových novin psal článek o problémech, se kterými se potýkají muslimové ve švédském městě Malmö. Vycházel jsem při tom z několika agenturních zpráv, které měly stejné vyznění: problémy si z velké části způsobují muslimové sami tím, že příliš lpí na původních tradicích a neustále se snaží žít tak, jak by žili ve své rodné zemi. To je přece ale špatně! Odkud jsou romové? Z Indie! Kdysi dávno odtud odešli a začali žít kočovným životem, který skončil až s příchodem nacistů a pozdějším nástupem komunismu. Měli by tedy Romové (všimněte si, že používám velké R na znamení toho, že je považuji za samostatnou národnost vydělenou z původně indického obyvatelstva) žít stále stejně jako před lety v domovské zemi? Ne! Kdokoliv je někde v menšině, musí se umět přizpůsobit většině. Pokud někdo žije v bytě na sídlišti, nemá házet odpadky z balkonu, ale do koše a kontejneru. Pokud to nechápe, nemá na sídlišti co dělat. Stejně tak volby rozhodnou hlasy většiny a ne menšina s odůvodněním, že: "Nás je míň a potřebujeme proto zvláštní zacházení,".

Nechtěl bych, aby tato úvaha vyzněla rasisticky nebo nedej bože jako podpora genocidy jakékoliv menšiny. Chci jen říct, že menšina se musí přizpůsobit nastalé situaci a imigranti by se měli co nejdříve snažit "zapadnout" mezi "domácí". Za dveřmi svých bytů a domů ať si klidně žijí tak, jako ve své rodné zemi. Ovšem to opět jen tehdy, kdy tento styl života nekoliduje se zákony jejich nové země.