Když si myslím, že už jsem na samém dně, vždycky klesnu ještě níž.

Romové

16. října 2007 v 0:02 | Mirek |  Úvahy
Romové s námi žijí prakticky odjakživa a všichni víme, že jsme jeden pro druhého problémem. Nedělní dokument na ČT 2 výstižně shrnul všechny problémy, které většinová společnost s romy má a naopak. Všechno je prý způsobeno tím, že "bílí" jsou rasisté a nedávají romům dost příležitostí. Místo šance na integraci jim stavějí ghetta jako je to v Chánově. Ale zamysleli se autoři onoho dokumentu nad tím, proč se většinová společnost k romům takto chová? Proč po válce nebyl potrestán ani jeden dozorce z koncentračního tábora v Letech i když to byli všichni Češi? Proč z tábora po válce zůstal jen pomník který nikdo nenajde, protože cedule k němu vedoucí kdosi zničil? Proč Češi po válce odmítali Židům vracet majetek, kteří si tito u nich schovali?
To všechno se dá svést na českou malost xenofobii a rasismus. Nemůžeme se ale na problém podívat i z druhé strany? Neměli by se příslušníci menšin snažit více zapadnout do většinové společnosti? V červenci jsem do Lidových novin psal článek o problémech, se kterými se potýkají muslimové ve švédském městě Malmö. Vycházel jsem při tom z několika agenturních zpráv, které měly stejné vyznění: problémy si z velké části způsobují muslimové sami tím, že příliš lpí na původních tradicích a neustále se snaží žít tak, jak by žili ve své rodné zemi. To je přece ale špatně! Odkud jsou romové? Z Indie! Kdysi dávno odtud odešli a začali žít kočovným životem, který skončil až s příchodem nacistů a pozdějším nástupem komunismu. Měli by tedy Romové (všimněte si, že používám velké R na znamení toho, že je považuji za samostatnou národnost vydělenou z původně indického obyvatelstva) žít stále stejně jako před lety v domovské zemi? Ne! Kdokoliv je někde v menšině, musí se umět přizpůsobit většině. Pokud někdo žije v bytě na sídlišti, nemá házet odpadky z balkonu, ale do koše a kontejneru. Pokud to nechápe, nemá na sídlišti co dělat. Stejně tak volby rozhodnou hlasy většiny a ne menšina s odůvodněním, že: "Nás je míň a potřebujeme proto zvláštní zacházení,".

Nechtěl bych, aby tato úvaha vyzněla rasisticky nebo nedej bože jako podpora genocidy jakékoliv menšiny. Chci jen říct, že menšina se musí přizpůsobit nastalé situaci a imigranti by se měli co nejdříve snažit "zapadnout" mezi "domácí". Za dveřmi svých bytů a domů ať si klidně žijí tak, jako ve své rodné zemi. Ovšem to opět jen tehdy, kdy tento styl života nekoliduje se zákony jejich nové země.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mazlík mazlík | Web | 16. října 2007 v 0:04 | Reagovat

povedenej článek, opravdu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama