Když si myslím, že už jsem na samém dně, vždycky klesnu ještě níž.

Láhve z Kábulu?

1. února 2008 v 20:10 | Mirek |  Ross Hedvíček
http://hedvicek.bigbloger.lidovky.cz/c/6870/Vratne-lahve-Vratte-mi-vstupne-filmova-recenze.html

Pan Hedvíček přirovnává Prahu ke Kábulu. Zajímalo by mě, kolikrát byl v Praze a kolikrát v afgánské metropoli. I člověku, který Kábul zná jen ze zpravodajstí, musí být totiž jasné, že s Prahou se nedá srovnávat. Zde se pan Hedvíček zcela jednoznačně rozhodl urazit.

"V Cesku je skoro kazdy doktor, sdelil mi nedavno jeden naivni American. Vysvetlil jsem mu to: Nemaji talent, nemaji schopnosti, nemaji charakter - co jineho nez akademicky titul jim zbyva?"

Rozhodně nejsem tak naivní, abych si myslel, že v ČR nikdo nemá titul takzvaně zaplacený, ale takových lidí doufejme není většina. A o schopnostech talentu a charakteru českých vysokoškolsky vzdělaných lidí může činit soudy jen ten, kdo je zná, což pan Hedvíček není, protože již dlouhá léta žije v emigraci. I člověk, který zná několik lidí s titulem však může hodnotit jen tyto konkrétní osoby. Mluvit o všech příslušnících určité skupiny takto paušálně zavání nenávistí k této skupině. A rozhodně se nejedná o nic chválihodného.

"Za takove herectvi by se melo verejne fackovat. Vypada to, ze cesti herci, kteri jeste umeli hrat byli vsechno generace Jaroslava Marvana. Pak uz nic. Pak uz bylo jen doba intelektualniho Temna. Pamatuji si Danielu Kolarovou jako dvacetiletou krasavici, kdyz tam nekde hopsala okolo Jaromira Hanzlika, ktery zrovna hral Huckleberry Finna (a staricky Ladislav Pesek predstiral, ze je cernoch Jim) a za par let je z ni stara oskliva baba, s typicky cesky umastenymi nemytymi vlasy a uplne hnedymi zuby? Co se stalo? To cele ty roky kourila Cohibas a zvykala tabak? Vezmete ji nekdo k zubari, smankote - vzdyt je to tzv. herecka, ne?/

Opět další vlna házení do jednoho pytle. Libovolný herec narozený po druhé světové válce podle pana Hedvíčka evidentně nestojí za nic. Velmi nevkusný osobní útok na paní Kolářovou je jen dalším důkazem toho, jak moc se pan Hedvíček snaží působit kultivovaným dojmem i ve chvílích, kdy uráží někoho, kdo se zaprvé nemůže bránit a za něco, co vůbec nemusí být pravda. "Typicky české neumaštěné vlasy" jsou dalším kopnutím do ČR.

V následujících dvou odstavcích se dozvíme něco o životě českých důchodců a jazykových prostředcích filmu. To, že čeští důchodci si nežijí ani zdaleka tak dobře jako jejich američtí protejšci, je všeobecně známo a je to i pochopitelné. V době, kdy v ČR vládli komunisté, byly USA vzkvétající velmocí. Proto je podobné srovnání zhruba stejně vhodné jako to, které klade rovnítko mezi Prahu a Kábul. Že by Vrchlický nepoznal moderní obecnou češtinu? To se ani nedivím, ale rozhodně bych ji neoznačoval za zmongolizovaný jazyk. K tomu by byl potřeba přímý vliv mongolštiny na český jazyk. O ničem takovém ale za posledních sto let nevím. Pokud je pan Hedvíček chytřejší, nechť se se mnou o své vědomosti podělí. Pokud se však opět pokusil o urážku, pak nechť raději mlčí.

"Ano, jsem si vedom, ze mlady Sverak kdysi dostal Oskara utechy (to je cena za nejmene blby zahranicni film z velkeho mnozstvi uplne blbych zaslanych zahranicnich filmu)"

Tato věta se dá chápat dvěma způsoby. Buďto tak, že žádný zahraniční film, který byl kdy nominován na Oskara, nebyl dobrý, nebo tak, že se do nominací dostávají jen špatné zahraniční filmy a ty dobré tedy nedostanou šanci. Ať tak či onak, neměl by pan Hedvíček psát takto nejednoznačně. Mohl by totiž leckoho urazit.

V celém článku se vyskytují narážky na komunistickou minulost jednotlivých herů, kteří se ve filmu vyskytují. Toto nebudu komentovat, protože nejsem s touto problematikou obeznámen a zároveň vím, že pan Hedvíček považuje každého herce, který se v době komunismu objevil v televizi, automaticky za komunistu nebo kolaboranta.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lossos Lossos | Web | 3. září 2009 v 18:20 | Reagovat

Pane Mirku, velice mě udivuje, že se Hedvíčkem vážně zaobíráte  a dokonce vážně polemizujete o jeho výplodcích.

Přečtěte si toto a musíte být okamžitě v obraze: http://hedvicek.unas.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama